תכשיטי זהב – ההבדל ביניהם לבין תכשיטי גולדפילד

מתכננים לרכוש תכשיט לבן/בת הזוג? רוצים לדעת מהם ההבדלים בין תכשיטי גולדפילד לתכשיטי הזהב? בשורות הבאות ריכזנו עבורכם את כל המידע המקצועי הנחוץ לכם על מנת להבין מהם ההבדלים בין גולדפילד לזהב.

תכשיטי זהב הם למעשה הגדרה כוללת למגוון רחב של תכשיטים המיוצרים על טהרת הזהב, כלומר, על תרכובות של מתכות שונות המשלבים בתוכן זהב הנמדד על פי המונח קראט. המתכות הנלוות לזהב נועדו בין היתר לצרכי עיצובו הייחודי של התכשיט וזאת מכיוון שלא ניתן לייצר תכשיט מעוצב מזהב טהור הנאמד כ-24 קארט, ולכן, רוב תכשיטי הזהב אותם אנו רוכשים (טבעות זהב, שרשראות זהב וכדומה) הן למעשה תכשיטים המיוצרים מזהב הנאמד בין 14 ל-18 קארט (ברוב המקרים) בתרכובת של מתכות שונות. מנגד, רבים סבורים גם כי תכשיטי הגולדפילד הם סוג של זהב (כנראה בגלל כפל המשמעות בשם: גולד-פילד). סברה זו הינה מוטעית משום שבתכשיטי הגולדפילד אומנם נוכח זהב אך בכמות מזערית במיוחד.

אז מהו למעשה גולדפילד?

גולפיד הוא למעשה מתכת בציפוי זהב הנאמד בדרגה הנמוכה ביותר של זהב (כ-10 קארט בממוצע). ציפוי הזהב הוא זה אשר העניק לחומר הגלם את שמו וזאת למרות שחומרי הגלם העיקריים מהם מיוצרים תכשיטי הגולדפילד כוללים מתכות פשוטות וזולות ו/או כסף טהור המשדרג למעשה את ערך התכשיט.

ציפוי הזהב של תכשיטי הגולדפילד יכול לתעתע ולבלבל רבים מאיתנו, לרבות אילו מבינינו המסוגלים להבחין בין זהב טהור לבין כסף טהור. המשקל הסגולי של הזהב המגיע כציפוי לתכשיטי הגולדפילד נאמד בממוצע במשקל של שלושה אחוזים בלבד ממשקל התכשיט וזאת בניגוד לתכשיטי הזהב המיוצרים בעיקר מזהב בתרכובת עם מתכות אחרות.

כפועל יוצא מכך, ההבדל העיקרי בין תכשיטי הזהב לבין תכשיטי הגולדפילד נובע מערך התכשיט ומכך שהזהב הינו סוג של מתכת יוקרתית השומרת על ערכה לאורך שנים וברוב המקרים אף ערכה אף גודל. מנגד, תכשיטי הגולדפילד המיוצרים ממתכות זולות יותר וזוכות לציפוי זהב בלבד, מאבדות מערכן לאורך השנים.

הבדל נוסף בין תכשיטי הזהב לתכשיטי הגולדפילד קשור לנראות התכשיט לאחר תקופת שימוש מסוימת. בעוד תכשיטי הזהב שומרים על איכותם לאורך השנים, תכשיטי הגולדפילד המיוצרים ממתכות זולות ו/או מכסף טהור במקרה הטוב, עלולים להיחשק לאורך זמן ועל גבי התכשיט מתחילים להופיע סימני שחיקה או שריטות.

 

 

לסיכום, בין תכשיטי זהב לתכשיטי גולדפילד עובר הבדל משמעותי אחד והוא: הדבר האמיתי…בעוד תכשיטי הגולדפילד עם ציפוי הזהב הם רק חיקוי לדבר האמיתי, הרי שתכשיטי הזהב הם הדבר האמיתי איתו תרצו לקשט את גופכם.